بنجامین ( benjamin ) پنجشنبه دوم تیر ۱۳۹۰ 23:48

   این درختچه جز گیاهان آپارتمانی است که امروزه بخاطر تنوع بسیار زیاد آن ،طرفداران زیادی بین کسانی که به نگهداری درختچه های آپارتمانی علاقه دارند ،پیدا کرده است.

   بنجامین که نام علمی آن فیکوس بنجامین است که برای رشد مطلوب به نور کافی نیاز دارد البته انواعی از بنجامین ها نیز قابلیت سازگاری با نور کم را هم دارند و هر چه این مقدار نور بیشتر باشد اثر مثبت بر زیبایی گیاه و تراکم برگ ها دارد خواه این نور مصنوعی باشد یا طبیعی.

   در مورد نورهای مصنوعی این نکته را باید در نظر داشت که منبع نوری مورد نظر باید نور گسترده و قوی داشته باشد لذا برای این کار می توان از لامپ های فلورسنت یا لامپ های کم مصرف ولی پر نور استفاده کرد.

   کود دهی بنجامین ها هر ۲۰ تا ۳۰ روز یکبار می باشد که عدم کود دهی باعث ضعف خاک از ریز مغذی ها و مواد معدنی شده و باعث زرد شدن و ریزش برگ ها می شود.کود مناسب برای بنجامین ها کریستالون مخصوص ۱۸ درصد است که به مقدار ۲ تا ۳ گرم در هر لیتر آب استفاده می شود.

    تکثیر بنجامین اکثرا از طریق قلمه می باشد که اکثرا در بعضی از واحد های پرورش دهنده صنعتی از طریق بافت این گیاه انجام می شود ولی قلمه زذن از این گیاه از لحاظ اقتصادی و جواب دهی با صرفه و امتحان پس داده است.

   در بعضی از انواع بنجامین ها که به صورت درخچه است پیوندی در بدنه گیاه وجود دارد که در عکس های مربوطه می بینید این پیوند بر روی بنجامین به این دلیل است که پایه پیوند از بنجامین سبز که گیاهی زود رشد و نسبت به مابقی بنجامین ها از قیمت مناسب تری برخوردار است استفاده می شود و نوع دیگر که از رشد کمتری برخوردار هستند را بر روی آن پیوند می زنند که به دلیل رشد خوب پایه بنجامین پیوند شده هم از رشد خوبی برخوردار می شود.

بنجامین سبز (Green Benjamin )

   این نوع از بنجامین پایه اکثرا پیوندهای بنجامین است و به دلیل مقاومت بالا در بیشتر محیط های آپارتمانی قابلیت سازگاری با نور کم را دارد البته باز این نوع از بنجامین به انواع مختلف دیگری تقسیم می شود مانند بنجامین سبز کنگره ای ( به دلیل کنگره شدن لبه برگ ها به این نام معروف است ) ، بنجامین سبز برگ پرتقالی یا گوشتی و … .

 بنجامین مشکی ( Black Benjamin )

   این بنجامین به دلیل تیره بودن برگ هایش رو به رنگ سبز تیره ، بنام بنجامین بلک یا مشکی معروف شده است. این نوع بنجامین در میان باقی بنجامین ها از مقاومت بالایی برخوردار است و اگر در هنگام انتخاب دقت کنید که حتما روی برگ ها رگه هایی از انواع دیگر بنجامین ها نباشد یعنی تمام برگ ها سبز تیره یکدست باشد می توانید سال ها از نگهداری این گیاه لذت ببرید.

بنجامین سیلور ( نقره ای ) ( Silver Benjamin)

   بنجامین سیلور به دلیل وجود رگه هایی از ابلق دارای برگ های دورنگ سبز و سفید است و در بعضی واریته ها این سفیدی جای خود را به رنگ نقره ای داده که به همین دلیل نیاز به نور مناسب در حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد دارد البته بنجامین سیلور در فصل تابستان و گرما نیاز زیادی به آبیاری منظم در فصول ۲ روزه دارد.

بنجامین سفید ( ابلق ) ( White Benjamin )

   بنجامین ابلق به دلیل رنگ زیبای برگ هایش از محبوبیت بیشتری نسبت به مابقی بنجامین ها دارد و به دلیل رنگ برگش نیاز به محیطی با نور عالی دارد تا برگ ها از شفافیت و سلامت خوبی برخوردار باشد البته بیشتر خریداران بنجامین ابلق بدلیل عدم توانایی در ایجاد محیط مناسب برای این گیاه در نگهداری آن عاجز هستند ولی اگر به این ۲ نکته دقت شود ۱-نور مناسب ۲-عدم جابجایی گیاه ، حتما از نگهداری بنجامین ابلق لذت خواهید برد.

بنجامین آمستر ( Mstr Benjamin )

   بنجامین آمستر بدلیل شباهت بیش از حد برگ هایش به درخت آکالیپتوس که یک گیاه بیرونی با خاصیت برگ های دارویی است(در بخش گیاهان بیرونی بطور مفصل شرح داده خواهد شد) اشتباه گرفته می شود.

   بنجامین آمستر دارای برگ های کشیده زیبایی است که به نوری در حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد نیاز دارد و همانند دیگر بنجامین ها در آبیاری آن دقت کرد.البته به تازگی و با همت همکاران پرورش دهنده ،نوع آمستر طلایی نیز تولید شده که زیبایی غیر قابل وصفی دارد.

   نکته قابل ذکر در نگهداری بنجامین ها عدم جابجایی گیاه از محیطی به محیط دیگر می باشد.سعی شود در هنگام خرید گیاه از کافی بودن ریشه گیاه اطمینان حاصل کنید حداقل بعد از ۱۰ روز نسبت به تعویض گلدان اقدام کنید.

 منبع موسسه گل و گیاه صبا

نوشته شده توسط مدیر  | لینک ثابت |